Fin trail-o 2017

En lille håndfuld danskere er i denne uge i området omkring Espoo i Finland, for at deltage i FintrailO 2017, en del af ECTO-cuppen.

Lørdag var første konkurrencedag, først med Temp-o og dernæst med den første del af Præ-o. Temp-o konkurrencen foregik i en bynært område, men men mange terrændetaljer på en del af posterne. Den bedst placerede dansker blev Søren Saxtorph på en 32. plads.

Præ-o del 1 foregik i et skovområde, med en del åbent landskab og klippedetaljer. Her satte de finske finske vejrguder trumf på og krydrede arrangementet med snefald og blæst, så det blev en barsk omgang, særligt for de sidst startende. Bedst placerede dansker i Eliteklassen blev Vibeke Vogelius på en foreløbig 40. plads. I A-klassen ligger Tobias Biering på en foreløbig 1. plads, med samme antal rigtige som de tre nærmeste konkurrenter, men bedst på tidskontrollen.

Alle resultater kan ses på: http://www.ok77.fi/fintrailo/index.php/results

I dag går det løs med anden del af Præ-o. I går eftermiddag og i aftes faldt der en del sne, så det bliver spændende, hvordan det påvirker  synligheden af terræn og poster, samt hvordan manøvreforholdene bliver for kørestolsbrugerne.

Tobias og Knud tager sig en hyggesnak om kort og baner (efter sauna naturligvis):

IMG_1328

Skik følge eller land fly

Skriv et svar